Alikarduxos's Blog

Bêjenasîya zimanê Kurdî

TÜRK KADINI MÜTTEFİĞİMİZDİR, CHP değil!

Tevrat ve İncil her dile çevrilmiştir.

Protestanlar:

«-Bir insanın kutsal kitabı okuması için aracıya ihtiyacı yoktur«, demişler.. Herkesin okuyup anlaması gerek, demişler.

Yani din adamı gelip de sana Kutsal Kitap’ta ne yazıldığını açıklayacak! demek; kul ile Allah arasına aracı koymak demektir. Birileri Allahın kelamını anlıyor ama birileri de anlamıyor demektir. Bu da: Birileri imtiyazlı birileri değil anlamına gelir.

Protestanlar işte bu yüzden İNCİL’İ GİTTİKLERİ HER YERDE O HALKIN DİLİNE ÇEVİRDİLER, HEM DE EN ANLAŞILIR BİÇİMDE çevirip yayınladılar. Halkın kullandığı günlük dilde yazdılar. Çünkü kul ile Allah arasına Allahın kelamını getirecek aracıya ihtiyaç yoktur. İkisi de kuldur. Birisi anlıyor, diğeri anlamıyorsa suç bizdedir. Anlayış buydu. Ve bu aslında dinde papazlara ve istismarcılara karşı bir darbe idi.

Bu durum protestanların gittikleri ülkelerde yerli dilin yazılmasına okunmasına ve gelişmesine de muazzam katkısı oldu. Sonuçta sömürgelerdeki ulusal kimliği güçlendirdi.

12511729_198379177178598_85957914_n

Müslüman Kürdler ise; Kur’an-ı Kerim’i Kürdce olarak yazdıklarında üç nesil boyunca TC devleti yetkililerince toplatıldığı ve Kürdce yazılması yasaklandığı için kendi kutsal kitaplarını okuyup anlayamadılar..

Kuran-ı Kerimin Kürdce yazılması 15 yıllık gerilla savaşından sonra ancak mümkün oldu. [Türkler Kur’an-ı Kerim’i Kürdce okuyacak olan Kürdün kendi dilini kimliğini geliştireceğini bildiklerinden dolayı yasakladılar. Ama üç nesil sonra artık sıradan insan Kürdceyi okuyamaz duruma gelmişti. Teleffuzu yasaklı harflerden(seslerden) dolayı güçleşmişti, şu anda Kürdce Kuran-ı Kerim’i Kürdce okuyup da tamamını anlayacak insan sayısı çok azdır].

TC’nin yeni politkası Saddam politkasının devamı idi. İslam ülkelerine lider rolü oynamak.

Bu da işgalci ve asimileci devletin hilesidir. Kur’an-ı Kerim’i yasaklayıp tüm Dünya’ya «müslümanlığın lideri» pozunda çıkamazlardı. Herkes onlara:

«-Ya siz Kürdlere Ku’ran-ı Kerim’i yasaklamışsınız, bize de müslümanlık taslıyorsunuz, çok hilekarsınız!!» diyecekti.

İşte bu yüzden biçim olarak Kürdce Kur’an serbest oldu. Ama okuyabilecek insan kalmayınca serbest oldu. Anlayabilecek insan kalmayınca serbest oldu. Türkiye’de şu anda Japonca Kuran-ı Kerim de yasak değildir ama onu okuyabilen olmadıktan sonra…. ha yasak ha değil bir farkı var mıdır? Kürdistan İngiliz sömürgesi olsaydı, dilini de kaybetmezdi, Kutsal kitabını da okurdu. Kendi tarihini de dilini de araştırabilirdi.

Bugün Kur’an-ı Kerim’de ne yazıldığı hemen hemen hiçbir kürd tarafından bilinmemektedir. Bu yüzden TC Kur’anı ezbere oku ama anlama! politkası ile siyasi araç olarak kullanmıştır. Kürdistan İngiliz sömürgesi olsaydı biz Kürdcenin yanında ingilizceyi de biliyor okuyor yazıyor olacaktık. Bu da bizim bilimsel bilgiye erişme imkanımız olacaktı demektir. Çünkü sadece Türkçe bilmekle bilimsel bilgiye erişilmesi imkansızdır. Devlet bunun tedbirini de almıştır. İngilizce bilen biri en başta Kürdce olmak üzere, Hititçe’den Sanskritçe’ye kadar her dili araştırabilir.

Türkiye’de eğitimin görevi bilimsel bilgiyi ustaca saklamak ve çarpıtmaktır. Bilimi görünmez hale koymaktır. Kadının dolunay gibi olan yüzünü sakladığı gibi bir ışık olan bilimi saklamaktır.

Artık öyle bir duruma gelinmiş ki Erdoğan 5-10 senede Türk halkını 100-200 sene geriye çekti. Ama buna tepki veren olmadı. Tepki veren yok.. CHP tepkisi de Kürdleri kandırmak için bir hiledir. Kürdlere sunulan sahte bir alternatiftir. Tutuklu HDP’ye CHP’yi destekılerseniz kurtulursunuz mesajı veren devlettir. Yani türkleşirseniz kurutulursunuz. Kemalistleşirseniz kurutulursunuz!

Yarın öbürgün kadınlar kızlar pantolon giydiklerinden, denize girdiklerinden, yüzlerini açtıklarından dolayı saldırıya uğrayacaktır.

Bir anne kızını çocuk yaşta tecavüz edildi diye veya istendi diye evermek zorunda kalacaktır.

Bu durumda çağdaş dünyaya çağdaş bir yüzle çıkmak isteyen Kürdün en büyük müttefiği TÜRK KADINI’dır.

Burada mesele ilerici gerici olma meselesidir. Devleti yöneten bir avuç yeniçeri dölü kendi çocuklarını okutacak Avrupalara gönderecek ama halk karanlıkta kalsın diyegerekli tedbir leri alacak.

İlerici olan kesim ve olmak zorunda kalan kesim kadınlardır.

Bu yüzden de Kürdün müttefiğidir.

Erdoğan’ın müttefiği IŞİD’liler caddede yakaladıkları ve sadece çorabı olmadığı için (fakirlikten) ayakkabısının üstünden iki parmak açık olduğu için canı görünen kadını kafasına kurşun sıkarak infaz ettiler.

Türk kadını, Erdoğan’ın,   sadece erkek egemenliği olan bir vahşete doğru götürdüğü bu toplumda bizim müttefiğimizdir.

Ali Karduxos, 19 Kasım 2016-Atina

Advertisements

Νοέμβριος 19, 2016 - Posted by | 1, değişik / curbecur

Δεν υπάρχουν σχόλια.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: