Alikarduxos's Blog

Bêjenasîya zimanê Kurdî

17 yıl önce yazdıklarım

%ce%ba%ce%b5%ce%bc%ce%b1%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%bb%cf%8d%cf%83%ce%b7

ÇEVİRİSİ:

Kürd Sorununa Kemalist Çözüm

  1. Türk Devletinin Kürd sorunu hakkındaki çözümü şunları içeriyor: Madem ki, Lozan anlaşmasında Kürdlerden bahsedilmemiş biz de bu anlaşmaya dayanarak TC sınırları içerisinde Kürdlerin varlığını kabul etmeyeceğiz. (Bkz DİP NOT: 1)

 2. Esir olan Öcalan vasıtası ile PKK’ye şu dayatılmalıdır: Kürd sorunu Türkiyenin bir sorunudur. Türkiye içinde çözülmelidir ve Avrupalıları ilgilendirmez. (DİP NOT: 2)

 3. Kürd halkı PKK kullanılarak evcilleştirilecek ve türkleştirilecek. PKK de her zaman başkanının asılma tehdidi altında tutulacak. Bu yüzden de Öcalan’ın asılması her zaman gündemde tutulacak (Bkz.DİP NOT: 3)

 4. PKK’nin ve PKK’ye bağlı ulusal kurtuluş kurumlarının aşamalı olarak tasfiyesi, Kürdleri HADEP gibi yasal bir partide toplanmaya,  ve tamamen yasallaşmaya yöneltme. Ve zamanı geldiğinde de başta ordu olmak üzere ulusal kurtuluş kurumlarının  desteğinden yoksun   bir partinin tasfiyesi sadece bir günlük bir iştir. (Bkz. DİP NOT: 4)

 5. Anlaşılacağı gibi sonunda kürdlere sadece bir tek hak tanınacaktır: o da şudur: evinizin içinde gizlice Kürdce konuşabilirsiniz!

İşte Kürd sorununa getirilmek istenen ve PKKye dayatılan  çözüm budur. Ve bu çözümün adı da kemalist çözümdür (Bkz. DİP NOT: 5).

*********

DİP NOT: 1

Bu yüzden de  Kürdce ilkokullar açma yoluna gidilmedi. Bir ulusun  kendi ana dilinde nüfus oranına göre ilkokulları yoksa, o ulusun varlığı heniz kabul edilmemiş demektir. Kürd dilinde bir TV, sadece ve sadece Gerilla tasfiye edilene kadarki  Kürd diline sınırlı ve kontrollü  müsade idi.

 

DİP NOT:2

Bundan hareketle  Leyla Zana  Avrupa’ya gönderildi ve Avrupa Parlementerlerine hitaben: «bu sorun bizim sorunumuzdur, biz Erdoğan’a güveniyoruz siz karışmayın!» dedi. Daha önce aynı şeyi esir Öcalan’a da söyletmişlerdi. Ahmet Türk de Amerika’da bundan farklı birşey söylemedi.

 

DİP NOT:3

 Bilindiği gibi Öcalan’ın ölüm kararında  şöyle bir  cümle kullanılşmıştı. “Eğer terör örgütü  silaha başvurursa Öcalan’ın   ölüm kararı  uygulanacak”. 

Dünyada eşi benzeri olmayan bir  madde. Hukuk denen bir şey yok. Keyfi ve  diktatörce, tam türke has bir çakal kanunu. Bir kişinin ölüm kararı başkalarının davranışına göre veriliyor. Yani oğul suç işlerse baba asılıyor..

 Ve yine dikkat ederseniz Açlık Grevleri ile «çizmeyi aşmayın! Devam ederseniz Öcalan’ı asarız» diye bir tehdit gelmişti. «Biz sizin hala esir Öcalan’ın sözlerini dinleyip dinlemediğinizi sınıyoruz. Esire bağlılığınızı artırıyorsuz. Siz de ciddiye alıp Kürdce ilkokullar istemeyin!» mesajı verilmişti.

 

DİP NOT: 4

O zaman HDP değil HADEP vardı. Hepinizin şahid olduğu gibi Kürd ordusu dağıtılıp kırdırıldıktan sonra  HDP’nin tasfiyesi 24 saatte bitmiştir. Bugün taraftarlar HDP binalarına gitmekten korkmaktadırlar.

 

DİP NOT:5

Kendi evinin içinde kürdce konuşmak bir hak değildir.

Kemalist dönemde  sadece engel olamadıkları da buydu.

Ben ilkokuldayken öğretmen  babamı çağırmış ve “evde Kürdce konuştuğunuz için çocuğunuz türkçesini geliştirip başarılı olamıyor. Evde Kürdce konuşmayın!” demişti.

SON NOT:

Hemen altta, 2000 yılında Yunanca Yayınladığım Derginin kapağı.  Bu dergiyi yayınladığım gün 3 PKK’li tarafından öldürülmek üzere kaçırıldım.

 Derginin kapağında İmralı’da esir olan Öcalan ile dışarıda özgür olan Öcalanın zıtlığı vurgulanmış.

elefteroi-kurdoi-tefxos-1

***************************************************

Ali Karduxos, 31 Aralık 2016-Atina

(2016 yılının son siyasi yazısı)

Advertisements

Δεκέμβριος 31, 2016 - Posted by | 1, Eski yazilar/Nivîsarên kevn

Δεν υπάρχουν σχόλια.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Google photo

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: