Alikarduxos's Blog

Bêjenasîya zimanê Kurdî

3 Mart 2016 yazıları

Esir olan Öcalan’a söylettirilenlerden dolayı ona küfredenler de en az Kandil kadar(onu dinleyenler kadar) bu mücadeleye zarar vermiştir.

DOĞRU POLİTİKA ŞU OLMALIYDI:
Öcalan gibi devletle 15 yıl savaşmış bir insanın dediği herşey devletin sözleridir. Söylediklerini alkışlamak ile söylediklerinden dolayı ona küfretmek aynı suçtur.

Devlet onu dinleyenlere dayanarak Kürd ordusunu tasfiye etti.

Bu tasfiyeye parelel bir politikası daha vardı.
O da şudu:
Bir hareketin «tek lider esası ile örgütlenmiş» bir partinin liderini tutuklamak ve ordusunu tasfiye etmek; örgütlü ve tecrübeli bir devlet için hiçte zor değildi. Ama bundan daha zor olan şey vardı ki; bu örgütün DİRENİŞ TARİHİNİ, bu örgütün 15 yıl savaşan militanlarının yarattığı BAĞIMSIZLIK RUHU’nun silinmesi idi . En zor olan işte buydu.

İşte bu yüzden de birilerine:
-Bakın bakın! sizin lideriniz ne diyor. Aaa bakın bakın ben bu örgütü devletle birlikte kurdum diyor diye alaya alan küçümseyen bir yaklaşım sayesinde direniş tarihini silmeye çalıştı.(Bunlar esir düştüğü anda söylediği iddia edilen sözleri kullanarak devlet tuzağına düşmüştü). Bu örgütü kuran ve direnen devlet ajanıdır deyip direniş tarihine devlet gibi küfrettiler. bahsettiğim bu 15 yıl içinde kendileri de hiçbir varlık gösteremediler. silindiler.

Öcalan’ın esir olduğunu onlar da biliyordu. Ama esir bir insanın sıradan bir tutukluymuş gibi dışarıda örgüt bile kurabileceğini sanıyorlardı veya böyle sanmaları gerekti. Politkalarına uyan buydu.

İşte İçoğlan Burkay’a, İ. Güçlü’ye yaptırılan buydu.

Bunlar: «Öcalan esirdir. Tutuklandıktan sonra söylediklerinin hiçbiri geçerli değildir» demediler. Aksine kendi iradesi ile taa eskiden beri ajan olduğunu savundular..

Peki bu 15 yıl savaşan ve Kürdlere bağımsızlık ruhunu aşılayan kimdi? diye sorsak.. Peki bu Öcalan milyonları savaşmadan mı kazandı? siz niye kazanamadınız? diye sorsak.

Öcalan savaşmadı da diyecek kadar sahtekardırlar. Tabi bunu sadece yeni nesle yutturabilirler. Eski nesil gün be gün 15 yılını bir direniş tarihi ile geçirdi. Kardeşini bacısını akrabasını yitirdi.Tutuklandı işkendce gördü. Ta ki artık Kürdler TC helikopterlerini düşürecek 15 gün sürekli bir cephede savaşacak duruma gelmişlerdi.

Devlet bu iki kesimden de Kürd ordusunu ve onun direniş tarihini silmek için yararlandı.

Mesela eskiden bir örnek.
Şeyh Sait’i yenmek ve asmak devlet için zor değildi. Önemli olan onu asamak değildi . En zor olan onun direniş tarihine de leke sürülerek bu tarihten yeni Kürd neslinin uzak durmasını sağlamaktı. Direniş tarihini yeni nesle unutturmaktı. Gelecek neslin bu direniş tarihine sahip çıkmaması ve ondan utanması gerekiyordu. Bu yüzden de Şeyh Sait Bağımsızlık istemiyordu. O ingiliz ajanıydı denildi ve dedirtildi.. Devlet yıllarca onun ingiliz ajanı olduğu propagqandası yapmıştı. Sosyalistleri, komünistleri, solcuları artık ondan uzak tutmayı başarmıştı.

1925li yıllar, bu güne ne kadar benziyor. Değil mi?. İşte Öcalan devlet ajanıydı böyle ve bu çerçevede değerlendirilmelidir.

Devlet tecrübelidir. Devlet tarihini bilir ama Kürd kendi tarihinden ders almaz. Çünkü Kürd örgütlerinin başındakiler siyasi kişiliğe sahip faziletli ve fedakar kişiler değildir. Eski sol ve sosyalist partilerarası çekişmeleri sürdüren dünün züppeleridir. Çünkü eskinin tecrübelerinin bugüne varması dilin yazılması ile olur. Biz 3 nesil bir tek ilkokulu bile olmayan ana dilinde bir alfabeyi bile eline almamış nesiller olarak bugüne geldik. Devlet politkası her tedbiri almıştı. Yazmayan tarih de bırakamaz.

Mesela Sovyetler yıkılana kadar herhangi bir kişi İçoğlan Burkay’ın yanında Sovyetler Birliğine toz konduramazdı. Anasına sövsen seni affederdi ama Sovyetlere sövmeyi affetmezdi. Komünist olduğunu sık-sık vurgular ve herkesi gerçek komünistin kendisi olduğuna inanırmaya çalışırdı. Diğer sol sosyalist komünist partileri ise; her yol denenerek imha edilmesi gerekenler olarak görürdü. İşte Kemal Burkay denen hainin PKKnin silahlı güçlerinin tasfiyesindeki devlete yardımını böyle görmek gerek. Rakibini imha için her yol bir komünist için mübahtır. Savunduğu Proletarya Diktatörlüğü idi. Bunun anlamı da senin partine karşı olan herkesi imha etmek için gerekirse işgalcinden de faydalanabilirsin.. ANLAYIŞ BUYDU.

Ali Karduxos, 3 Mart 2016-Atina

 

**************************************

https://alikarduxos.wordpress.com/…/bu-yazi-tam-3-sene-onc…/

 

Yurtsever Kürd genci!

İmralıda esir olan lidere söyletilenlere inanma’.

Kandildeki iradesizlere inanma.

KCK’yi devlet kurdu.
Ama mahsus PKK tabanına «ÖCALAN KURDU» diye lanse ediyor.
Esir bir insan örgüt kurarsa o örgüt devletindir, esir insanın veya senin benim değildir.
Esir bir adam Hakan Fidan emri olmadan bilgisayar kullanamaz, telefon kullanamaz. Çay içemez. istediği saatte yatamaz. Tuvalete gidemez. Gazete okuyamaz. Akrabalarını göremez…. vs vs. İşte bu adamın örgüt kurduğu iddia edildi. Örgüt kurabileceği yutturuldu.

Esir bir lidere inanmak veya daha doğru bir deyimle ona söylettirilenlere inanmak apolitikliktir. Devlet yanlısı politikaya farkına varılmadan verilen onaydır.

Esir bir insana söylettirilenlerden dolayı ona küfredenler de aynı madalyonun diğer yüzüdür.

Biri alkışlıyor, diğeri de küfrediyor.
Biri diğerini yaşatıyor.

Ama hiç kimse «esir bir insan kendi iradesi ile konuşamaz. Devlet buna izin vermez. Devlet onu sadece kullanmak için esir edip oraya getirdi» demiyor.

Yurtsever Kürd genci!
Devlet bu iki gurup arasındaki kör dövüşünden faydalanarak seni 16 yıl sonra güvencesiz, politikasız, öksüz ve umutsuz bıraktı.

Buraya eski bir yazımı ekliyorum.
ÖCALAN FENOMENİNİN TEORİK AÇIKLANMASI.başlıklı yazı henüz Kürd gerilla ordusu tasfiye edilmeden yazılmıştı. tarihine bakınız?

https://alikarduxos.wordpress.com/…/bu-yazi-tam-3-sene-onc…/

Advertisements

Μαρτίου 3, 2017 - Posted by | 1, Eski yazilar/Nivîsarên kevn

Δεν υπάρχουν σχόλια.

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Google photo

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: